Webové stránky na míru

Žáci našli pramen vody na Slezskoostravském hradě aneb Velké finále Hledej pramen vody 2022

Kapka

I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou zůstat v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních vodárenských technologií jsou na vysoké úrovni. Tím nejdůležitějším faktem je však to, že roste mladá generace, kterou problematika dostatku vody a její kvality zajímá. Na Slezskoostravském hradě proběhlo finále 20. ročníku soutěže „Hledej pramen vody“ pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska. Zvítězil tým Lišáci ze ZŠ Vratimova. 5.B.

Cílem soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvoření adekvátního vztahu, který si životadárná tekutina zasluhuje. Celkově se soutěže od března tohoto roku zúčastnilo více než 750 dětí, finále pak 25 nejlepších pětičlenných týmů z celkového počtu 30. Finální pořadí v soutěži určil součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Pro soutěžící a jejich doprovod bylo připraveno zábavné dopoledne her a soutěží na téma „Hrátky s vodou.“

„Těší mne, že počet žáků se v naší soutěží v posledních letech zásadně zvyšuje. Je to signál, že se mladá generace začíná čím dále tím více zajímat o problematiku vody i přírody a budoucnost jim není lhostejná. To potvrzují i celosvětové aktivity a výzvy mládeže v oblasti životního prostředí,“ sdělil statutární ředitel OVAK Petr Konečný, který spolu s náměstkyní primátora Ostravy, Kateřinou Šebestovou, předal výhercům ceny.

„Město Ostrava má k ekologii i přírodě vůbec velmi pozitivní postoj a osvětu u dětí považujeme za velmi důležitou. Nejen, že se tím formuje jejich postoj k problematice, ale mohou tím pozitivně ovlivnit i své rodiče. I to je jeden z důvodů, proč jsme soutěž Hledej pramen vody finančně podpořili,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy.

Nejúspěšnější tým celé soutěže HLEDEJ PRAMEN VODY 2022 získaly designový polštář H2O:

  1. Tým Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 15.000 Kč
  2. Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5. třída, Ostrava-Vítkovice, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 Kč
  3. Tým Vesmírní letci ze ZŠ Klimkovice, 5.B, dárkový poukaz v hodnotě 10.000 K

Nejlepší týmy soutěže za teoretickou část Hledej pramen vody byly nominovány do následných kategorií a získaly deskovou hru Vodní dobrodružství:

  • VodoEINSTEIN – Tým Virguláci ze ZŠ Prima škola, 5.B, Ostrava-Vítkovice
  • VodoSTAR – Tým Želvičky ze ZŠ Ostrava – Dubina, 4.A
  • VodoART – Lišáci ze ZŠ Vratimova, 5.B
  • eVODA – Vodní maniaci ze ZŠ Gen. Píky, Ostrava, 5.C

Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s., partnerem projektu je statutární město Ostrava.